شهامت گذشتن از گردو ها

حکایت میکنند که روزی مردی ثروتمند سبدی بزرگ را پر از گردو کرد، آن را پشت اسب گذاشت و وارد بازار دهکده شد، سپس سبد را روی زمین گذاشت و به مردم گفت این سبد گردو را هدیه میدهم به مردم این دهکده، فقط در صف بایستید و هر کدام یک گردو بردارید. به اندازه تعداد اهالی، گردو در این سبد است و به همه می‌رسد."
مرد ثروتمند این را گفت و رفت. مردم دهکده پشت سر هم صف ایستادند و یکی‌یکی از داخل سبد گردو برداشتند. پسربچه باهوشی هم در صف ایستاد. اما وقتی نوبتش رسید در کنار سبد ایستاد و نوبتش را به نفر بعدی داد. به این ترتیب هر کسی یک گردو برمی‌داشت و پی کار خود می‌رفت. مردی که خیلی احساس زرنگی می‌کرد با خود گفت: "نوبت من که رسید دو تا گردو برمی‌دارم و فرار می‌کنم. در نتیجه به این پسر باهوش چیزی نمی‌رسد."
او چنین کرد و دو گردو برداشت و در لابه‌لای جمعیت گم شد. سرانجام وقتی همه گردوهایشان را گرفتند و رفتند، پسرک با لبخند سبد را از روی زمین برداشت و بر دوش خود گذاشت و گفت: "من از همان اول گردو نمی‌خواستم این سبد ارزشی بسیار بیشتر از همه گردوها دارد." این را گفت و با خوشحالی راهی منزل خود شد.

خیلی‌ها دلشان به گردوبازی خوش است و از این غافلند که آنچه گرانبهاست و ارزش بسیار بیشتری دارد سبدی است که این گردوها در آن جمع شده‌اند. خیلی‌ها قدر خانواده و همسر و فرزند خود را نمی‌دانند و دایم با آنها کلنجار می‌روند و از این نکته طلایی غافلند که این سبدی که این افراد را گرد هم و به اسم خانواده جمع کرده ارزشی به مراتب بیشتراز لجاجت‌ها و جدل‌های افراد خانواده دارد. خیلی‌ها وقتی در شرکت یا موسسه‌ای کار می‌کنند سعی دارند تک‌خوری کنند و در حق بقیه نفرات مجموعه ظلم روا دارند و فقط سهم بیشتری به دست آورند. آنها از این نکته ظریف غافلند که تیمی که در قالب شرکت، آنها را گرد هم جمع کرده مانند سبدی است که گردوها را در خود نگه می‌دارد و حفظ این سبد و تیم به مراتب بیشتر از چند گردوی اضافه است.

بسیاری اوقات در زندگی گردوها آنقدر انسان را به خود سرگرم می‌کنند که فرد اصلا متوجه نمی‌شود به خاطر لجاجت و یا یکدندگی و کله‌شقی و تعصب و خودخواهی فردی و گروهی در حال از دست دادن سبد نگهدارنده گردوهاست و وقتی سبد از هم می‌پاشد و گردوها روی زمین ولو می‌شوند و هر کدام به سویی می‌روند، تازه می‌فهمند که نقش سبد در این میان چقدر تعیین‌کننده بوده است.
 
بیایید در هر جمعی که هستیم سبد و تور نگهدارنده اصلی را ببینیم و آن را قدر نهیم و نگذاریم تار و پود سبد ضعیف شود. چرا که وقتی این تور نگهدارنده از هم بپاشد دیگر هیچ چیزی در جای خود بند نخواهد شد و به هیچ‌کس سهم شایسته و درخورش نخواهد رسید. دیگر فرصت‌ها برابر در اختیار کسی قرار نخواهد گرفت و آرامش و قراری که در یک چهارچوب محکم و استوار قابل حصول است به دست نخواهد آمد. بسیاری از شکارچیان باهوش به دنبال سبد هستند و نه گردوهای داخل آن. بنابراین حواسمان جمع باشد که بی‌جهت سرگرم گردوبازی نشویم و اصل‌کاری را از دست ندهیم.
رضوی
/ 4 نظر / 21 بازدید
صادق

برداشت من ازمتن زیبای خانم رضوی اینست ماداریم برای نگهداری این سایت گردو بازی میکنیم ودلمون را به نوشتن چند مطلب کپی شده وگاهی هم دلنوشته خوش نگه داشتیم واز اصل کار !!!؟؟ که برای چی سایتی درست شده وباید چه کارهای خوبی وبهتری انجام دهیم دور شدیم مدیران -برنامه ریزان همتی بخرج دهید راهکارهای جدیدی ارایه دهید ضمنا توصیه میکنم از خانم دکتر قاسمی مشاوره بگیرید باز هم ازخانم رضوی به خاطر متن زیباو.... بسیار سپاسگزارم[گل]

محمود

با سلام - ضمن ارج نهادن به نظر حاج اقا صادق و ایجاد تحول در کار - از متن خانم رضوی هم این برداشت نمی شود که احمد اقا مرقوم فرمودن- باید از زحمات بسیار زیاد خانم غفاری که یک تنه این وبلاگ را کنترل و بروزرسانی میکند تقدیر و تشکر و سپاسگزاری کرد چون مدتی که ایشان به دلایل مختلف فرصت انتقال مطالب را نداشتند اين صفخه قديمي باقي ميماند و احدي اورا ياري نميكرد. و مطلب ارسال شده توسط خانم رضوي بسيار جالب و اموزنده بود مرسي از همكاريشان و شما عزيزاني كه ميخوانيد و نظر ميديد. [لبخند][گل][گل][قلب]

صادق

ما که منکر زحمات فروان وبدون خستگی ناپذیر خانم غفاری نیستیم منظورم دیگران هم هست[متفکر] خانم غفاری واقعا خدا قوت[گل]

ف پوریوسف

مطلب جالب وکلیدی بود اما ای دل غافل درمیدون عمل یک گوش درو یک گوش....